VIII edycja konkursu International VELUX Award dla studentów architektury 10.11.2017 13:56

Firma VELUX pragnie zaprosić studentów architektury do udziału w ósmej edycji międzynarodowego konkursu International VELUX Award (IVA), w którym mogą wziąć udział studenci z całego świata. Motywem przewodnim konkursu jest rola światła dziennego w architekturze.

Rejestracja do konkursu już ruszyła i potrwa do 1 kwietnia 2018 roku. Można zgłaszać się indywidualnie lub zespołowo. Każdy zgłaszający się do konkursu student lub zespół powinien mieć swojego opiekuna naukowego. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest wcześniejsza rejestracja na stronie iva.velux.com.

Prace konkursowe mogą być zgłaszane w dwóch kategoriach. Pierwsza to „Światło naturalne w budynkach” – obejmująca projekty, które we wzorcowy sposób przedstawiają zasady prawidłowego doświetlenia budynku, uwzględniając m.in. specyfikę konstrukcji, kontekst miejsca, materiały oraz warunki zewnętrzne. Druga kategoria to „Badania nad światłem naturalnym” — w tym wypadku projekty powinny badać takie czynniki jak właściwości fizyczne światła, nowe materiały lub wpływ światła dziennego na zdrowie i samopoczucie.

Konkurs ma zasięg globalny i jest organizowany w dwóch etapach. W pierwszym etapie (czerwiec 2018) nagrodzone zostaną najlepsze prace w ramach pięciu regionów: Europy Zachodniej, Europy Wschodniej i Bliskiego Wschodu, Ameryk, Azji i Oceanii oraz Afryki. W drugim etapie zostaną przyznane nagrody główne (październik 2018).

Wszystkie nagrody zostaną przyznane w dwóch kategoriach — „Światło naturalne w budynkach”
i „Badania nad światłem naturalnym”. Jury może również nagrodzić autorów najlepszych projektów
z zastosowaniem produktów VELUX, chociaż studenci nie mają obowiązku wykorzystywać ich w swoich pracach.

Nagrody otrzymają zarówno autorzy prac, jak i ich opiekunowie naukowi. Łączna pula nagród wynosi 30 000 euro. Nagroda główna w każdej kategorii to 5 000 euro (4000 euro dla studenta i 1 000 euro dla opiekuna), natomiast nagrody za najlepsze prace w regionach w ramach każdej kategorii to 1 250 euro (1 000 euro dla studenta oraz 250 euro dla opiekuna).

Konkurs International VELUX Award odbywa się co dwa lata i jest organizowany w ścisłej współpracy z Międzynarodowym Związkiem Architektów (International Union of Architects, UIA). Od pierwszej edycji, w 2004 roku, wzięło w nim udział 4500 zespołów studenckich z 350 uczelni i 80  krajów. Konkurs urósł do rangi największego tego rodzaju wydarzenia dla studentów architektury.

Harmonogram konkursu przedstawia się następująco:

• 1 kwietnia 2018:           zamknięcie internetowej rejestracji uczestników<o:p></o:p>
  • 15 czerwca 2018:          ostateczny termin przesyłania projektów<o:p></o:p>
  • październik 2018:          ogłoszenie zwycięzców<o:p></o:p>

Więcej informacji o konkursie znajduje się na stronie: iva.velux.com